Łysienie

Strona główna » Trychologia » Łysienie

Łysienie można zatrzymać

Łysienie jest przypadłością, z którą zmagają się kobiety i mężczyźni w różnym wieku – krótko- lub długotrwale oraz w różnym zakresie. By skutecznie przeciwdziałać temu procesowi, konieczne jest spotkanie z kompetentnym specjalistą-trychologiem.

Łysienie w praktyce trychologicznej

Zgodnie z fizjologią włosa, faza jego wzrostu trwa dwa do sześciu lat, po niej następuje faza spoczynku i włos w sposób naturalny wypada z mieszka, a w jego miejsce pojawia się nowy. Prawidłowo 85% ze stu tysięcy posiadanych przez nas włosów powinno znajdować się fazie anagenu, czyli wzrostu, 1% w trwającej około dwóch tygodni fazie katagenu, czyli spoczynku; a pozostałe – w trzymiesięcznej fazie telogenu, kiedy stopniowo wypadają. Oznacza to, że dziennie możemy tracić do stu włosów i jest to sytuacja normalna.

Kiedy włosów na szczotce, grzebieniu, na poduszce czy na ubraniu pojawia się więcej, mamy do czynienia z patologicznym wypadaniem włosów, które może przybrać postać klinicznie rozpoznawaną jako:

  • łysienie głowy – kiedy na całej głowie występują zlewające się ogniska wypadających włosów,
  • łysienie rozlane – widać wtedy przerzedzenie i zwiększenie ilości włosów wypadających w okolicy ciemieniowo-szczytowej głowy,
  • łysienie plackowate – charakteryzuje się wypadnięciem włosów w obrębie jednego lub kilku ognisk o owalnym kształcie;
  • łysienie androgenowe – jest uwarunkowane czynnikami hormonalnymi i przybiera określoną postać, inną u kobiet i mężczyzn.

Etiologia tych stanów jest różna, zatem w różny sposób trzeba planować ich leczenie.

Leczenie planujemy indywidualnie

Kompleksowa diagnostyka pozwala na stwierdzenie, czy długość fazy wzrostu włosa nie została skrócona, a także na ocenę stanu skóry głowy. W czasie konsultacji przeprowadzana jest trichoskopia, która umożliwia dokładne przyjrzenie się łodydze włosa, jego cebulkom i mieszkom włosowym, a także naczynkom krwionośnym znajdującym się w ich sąsiedztwie. W ten sposób możemy różnicować i zdiagnozować 240 schorzeń w obrębie skóry głowy i włosów. W zależności od tego, czy za pojawianie się łysienia odpowiadają czynniki zewnętrzne (pora roku, niewłaściwa pielęgnacja, źle zbilansowana dieta, przyjmowanie niektórych leków) czy wewnętrzne (choroby skóry, tarczycy, anemia, zaburzenia hormonalne, stres), trycholog inaczej dobiera sposób postępowania.

Remedium na łysienie – infuzja tlenowa

W czasie zabiegu infuzji tlenowej, nazywanego także tlenoterapią, skóra głowy i włosy poddawane są działaniu tlenu hiperbarycznego, transportującego substancje odżywcze odpowiedzialne za ograniczenie procesu łysienia. Te substancje to:

  • capixyl – peptyd biomimetyczny skomponowany z wyciągiem z koniczyny; synergiczne działanie tych substancji wpływa na modelującą dihydrotestosteron 5-alfa-reduktazę, czego skutkiem jest zapobieżenie zmniejszeniu mieszka włosowego, oraz na znajdujące się w brodawkach skórnych białko ECM, co poprawia zakotwiczenie włosów;
  • acetyl tetrapeptyd-3 – poprawia funkcjonowanie połączenia dermo-naskórkowego, wpływa stymulująco na produkcję kolagenu biorącego, poprawiając kotwiczenie włosów przy udziale białka ECM, oddziałuje także na inne białka macierzy zewnątrzkomórkowej brodawek skórnych, wpływając pośrednio na struktury zlokalizowane wokół mieszków włosowych, a same mieszki w ciągu ośmiu dni od rozpoczęcia leczenia wydłuża o 35% w stosunku do włosów nieleczonych;
  • biotyna – redukuje przedwczesne wypadanie włosów, wzmacniając ich strukturę, poprawiając elastyczność i działając pielęgnacyjnie na ich strukturę,
  • arginina – poprawia mikrokrążenie skóry głowy, podnosząc przyswajalność składników aktywnych.

W efekcie infuzji tlenowej u Pacjentów z problemem łysienia uzyskujemy wzmocnienie cebulek włosów, odżywienie skóry głowy, nawilżenie skóry i włosów, w konsekwencji wzrost nowych włosów jest stymulowany, a łysienie ograniczone.

U nas Twój kłopot z włosami przestaje istnieć

Trycholodzy z białostockiego Instytutu Hialuron są specjalistami, którzy w swojej codziennej praktyce wykorzystują nowoczesne metody diagnostyczne i terapeutyczne, by ich Pacjenci mogli cieszyć się pięknym wyglądem swoich włosów – zapraszamy do umawiania się na wizyty.

Możesz wyglądać i czuć się lepiej – wiemy, jak Ci pomóc.

Zapraszamy do gabinetów naszych specjalistów medycyny estetycznej, kosmetologii i trychologii.