Zaznacz stronę

Atopowe zapalenie skóry

Strona główna » Trychologia » Choroby skóry głowy » Atopowe zapalenie skóry

Prowadzimy kompleksowe leczenie atopowego zapalenia skóry głowy

Atopowe zapalenie skóry (AZS) głowy wiąże się ze skłonnością do atopii, czyli alergii o genetycznym podłożu. AZS to choroba przewlekła i nawracająca. Nie jesteśmy jednak wobec niej bezsilni – w Instytucie Hialuron wiemy, jak radzić sobie z tym problemem.

Jak powstaje atopowe zapalenie skóry

Choroba ta prowadzi do zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego, czego efektem jest defekt bariery skóry, obejmujący jej funkcjonowanie (nieprawidłowy metabolizm lipidowy) i strukturę (nieprawidłowości w syntezie białek w warstwie naskórkowej). Mikrobiom skóry z atopowym zapaleniem jest zmieniony – w jej florze drobnoustrojowej przeważadrożdżak Malassezia furfur, podczas gdy na zdrowej skórze bytuje głównie gatunek bakterii Staphylococcus epidermidis. Etiopatogeneza schorzenia jest zróżnicowana – od czynników genetycznych, przez bytowe, po środowiskowe i psychologiczne oraz stresowe.

Atopowe zapalenie skóry głowy jest schorzeniem typowym dla okresu niemowlęcego, kiedy objawia się w postaci intensywnie czerwonych ognisk rumieniowo-grudkowych, często z nadżerkami i strupami, którym towarzyszy u niektórych chorych złuszczanie.

Możliwe następstwa atopowego zapalenia w obrębie skóry głowy

W rezultacie AZS może dojść do łysienia. Proces chorobowy skóry powoduje, że znajdujące się w niej mieszki włosowe ulegają osłabieniu, co wpływa na kondycję włosów. Ponadto uporczywe swędzenie prowokuje odruchowe drapanie skóry głowy, co może prowadzić do trwałego usunięcia włosa z niedostatecznie ukorzenionego mieszka.

Co obejmuje leczenie

Skuteczna terapia jest dobierana do stanu klinicznego skóry Pacjenta. Terapeutycznie stosujemy:

  • leki przeciwgrzybiczne oraz immunomodelujące przeznaczone do zewnętrznego stosowania,
  • leki przeciwhistaminowe,
  • fototerapię,
  • preparaty o działaniu pielęgnacyjnym z mocznikiem, który utrzymuje właściwe nawilżenie naskórka,
  • środki o lokalnym działaniu znieczulającym i zmniejszającym świąd skóry głowy.

Z klinicznego doświadczenia wynika, że ogromne znaczenie ma profilaktyka, czyli unikanie czynników nasilających objawy (miejsc wypełnionych dymem tytoniowym, pomieszczeń klimatyzowanych, chlorowanej wody basenowej, niehigienicznych warunków przebywania).

Skóra głowy pod opieką trychologa odzyskuje zdrowie

Atopowe zapalenie skóry jest przykrą dolegliwością wpływającą na estetykę wyglądu i komfort codziennego życia chorej osoby. Specjalistycznie zaplanowany proces leczenia pozwala na kontrolowanie objawów i poprawę jakości skóry i włosów. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak uciążliwe są symptomy AZS, dlatego podchodzimy do nich kompleksowo – zapraszamy do naszych trychologów, który profesjonalnie zajmą się chorą skórą głowy.

Możesz wyglądać i czuć się lepiej – wiemy, jak Ci pomóc.

Zapraszamy do gabinetów naszych specjalistów medycyny estetycznej, kosmetologii i trychologii.