Specjalistyczne leczenie łysienia plackowatego
Łysienie plackowate to jedno ze schorzeń z pogranicza estetyki i medycyny, które skutecznie leczymy w gabinetach trychologicznych.
Kliniczna postać łysienia typu plackowatego
Choroba ma podłoże immunologiczne i uwarunkowana może być genetycznie. Jej objawy ujawniają się, kiedy komórki układu odpornościowego zaczynają produkować antygeny, które atakują inne komórki w organizmie – w tym wypadku komórki budujące mieszki włosowe – co nazywane jest autoagresją. Zakłócony zostaje proces wzrostu włosów. Niekiedy proces ten trwa przez określony czas, a przerywany jest okresami wyciszenia objawów i wtedy włosy odrastają. Jednak po pewnym czasie procesy autoagresji zostają wznowione, wskutek czego włosy wypadają ponownie w tym samym miejscu lub w innych.
Schorzenia, które mogą towarzyszyć łysieniu plackowatemu
Łysienie plackowate jako choroba autoimmunologiczna może być związana z innymi schorzeniami o takim podłożu. U części Pacjentów z tym rozpoznaniem, diagnozuje się również: reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę typu I, toczeń, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, astmę, bielactwo, alergię, które również mają podłoże autoagresywne.
Pierwszym krokiem, by rozpoznać łysienie typu plackowatego, jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z Pacjentem. W dalszej kolejności wykonywane są podstawowe badania trychologiczne skóry głowy i włosów – makro- i mikroskopowe.
Postępowanie lecznicze po rozpoznaniu choroby
Terapia łysienia plackowatego ukierunkowana jest za stymulowanie wzrostu włosów w miejscu, w którym wypadły. Nasi specjaliści dobierają w tym celu zindywidualizowane zabiegi wspomagające proces odrastania włosów.
Często, by zmaksymalizować efekty, stosujemy terapie skojarzone, których podstawą są zabiegi mezoterapii mikroigłowej – pozwala nam to poprawić krążenie krwi w skórze głowy, dzięki czemu do cebulek włosów z problematycznych miejsc łatwiej docierają substancje odżywcze. Stosowane w czasie zabiegu mikroigiełki wprowadzają do głębszych warstw skóry aktywne substancje regenerujące. Podstawowymi terapeutykami są:
- preparat Cegaba wykazujący działanie stymulujące wzrost włosów i hamujące układ immunologiczny,
- placenta (ekstrakt z łożyska) pobudzająca wzrost włosów, nawilżająca i natleniająca.
Ponadto trycholodzy stosują farmakoterapię doustną, obejmującą kortykosteroidy oraz antralininy.
Nasza terapia przynosi efekty
Właściwa opieka trychologiczna oraz zastosowanie skojarzonej terapii w przypadku leczenia łysienia plackowatego daje satysfakcjonujące naszych Pacjentów rezultaty. Włosy odrastają szybciej, a okresy zaostrzenia choroby są wygaszane.
Zapraszamy na naszych gabinetów trychologicznych – tu specjaliści z białostockiego Instytutu Hialuron zajmują się przywracaniem dobrego zdrowia i samopoczucia.