Zaznacz stronę

Metoda IPL

IPL — skuteczna metoda usuwania owłosienia

IPL to forma skrótowa Intensive Pulse Light (intensywny impuls świetlny). Jest to skuteczna metoda usuwania niechcianego owłosienia. Technika wykorzystywana jest również do zmniejszania widoczności zmarszczek oraz innych niedoskonałości, jak rumień lub trądzik. Dzięki możliwościom, które daje rozjaśnianie przebarwień, eliminuje się wiele mało estetycznych zmian skórnych. Technologia ta posługuje się falami świetlnymi o mocy od 500 do 1200 nm. Pochodzą one bezpośrednio z lampy ksenonowej.

IPL to coś innego niż laser

Wiele osób myli metodę IPL ze standardową depilacją laserową. W praktyce obie techniki dość mocno się od siebie różnią. Intensive Pulse Light to zabieg przeprowadzany z pomocą fal świetlnych. Są one niespójne i mają nieregularną długość, co pozwala, aby absorbowały je różne chromofory znajdujące się w tkankach ludzkiego ciała. Kiedy światło dociera do określonych substancji, zamienia je w energię cieplną. W konsekwencji uszkadzane są jedynie wybrane chromofory (np. melanina), których zniszczenie jest pożądane. Sąsiadujące z nimi tkanki pozostają bez zmian.

Podczas laserowego usuwania włosów z wybranych partii ciała, używane jest światło będące uporządkowaną wiązką. Długość fal jest sobie równa, co pozwala na osiągnięcie zupełnie innych efektów niż w przypadku IPL.

Zabieg z wykorzystaniem intensywnego światła impulsowego

Urządzenie IPL to specjalna głowica z filtrem. W zależności od tego, jakiego filtru użyje osoba przeprowadzająca zabieg, emitowane będą fale o różnej długości. Skuteczność działań podejmowanych przy pomocy Intensive Pulse Light jest uwarunkowana prawidłowościami dobranych fal oraz czasu trwania poszczególnych impulsów.

W naszym gabinecie medycyny estetycznej w Białymstoku korzystamy jedynie ze specjalistycznych narzędzi do trwałego usuwania owłosienia. Zabieg z użyciem IPL jest zarezerwowany wyłącznie dla osób, które ukończyły 25 lat. Najbardziej satysfakcjonujące rezultaty osiąga się w przypadku pacjentów o jasnej karnacji i względnie suchej skórze. Odradza się wykonywanie depilacji intensywnym światłem impulsowym, jeśli naturalny odcień skóry jest ciemny, ponieważ może to powodować występowanie dyskomfortu w postaci odczuwania pieczenia w naświetlanych miejscach.

Medycyna estetyczna w Białymstoku: IPL i przeciwwskazania

Zabieg z użyciem Intensive Pulse Light jest bezpieczny i umożliwia trwałą likwidację włosów z wybranej okolicy. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do jego wykonania:

  • zbyt duża wrażliwość na naświetlanie lampą o dużej mocy,
  • stałe przyjmowanie leków światłoczułych w diecie pacjenta,
  • choroby nowotworowe,
  • ciąża i okres laktacji,
  • menstruacja.

W przypadku kobiet w ciąży, karmiących piersią i w trakcie menstruacji odradza się przeprowadzanie depilacji IPL. Nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających jej szkodliwość w tym czasie, jednak lepiej prewencyjnie powstrzymać się od podejmowania takich działań.

Fachowe działania dla bezpieczeństwa i skuteczności

IPL zyskuje coraz większą popularność. Wśród zainteresowanych znajdują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Obecny kanon piękna uznaje owłosienie w niektórych partiach ciała za nieatrakcyjne, w związku z czym również nasi Pacjenci chętnie decydują się na trwałe usuwanie włosów. Zachęcamy do umówienia się na wizytę konsultacyjną z kosmetologiem. Podczas rozmowy lekarz ustali szczegóły dotyczące działań, jakie mogą zostać podjęte u konkretnego osoby oraz poinformuje o tym, w jaki sposób należy postępować przed i po zabiegu.

Możesz wyglądać i czuć się lepiej – wiemy, jak Ci pomóc.

Zapraszamy do gabinetów naszych specjalistów medycyny estetycznej, kosmetologii i trychologii.