Trycholog

Z jakimi problemami białostoczanie zgłaszają się do trychologów?

Problemy z nadmiernie wypadającymi włosami, z ich jakością i prezentacją, a także ze stanem skóry głowy należą do często spotykanych i równie często bagatelizowanych. Tymczasem wielu borykającym się z nimi osobom może pomóc specjalista – trycholog.

Do trychologa czy do dermatologa?

Zwykło się sądzić, że z problemami dotyczącymi skóry głowy i znajdujących się na niej włosów powinniśmy się zwracać do dermatologa. Jednak od niemal pięciu lat możemy korzystać z pomocy profesjonalnie przygotowanych trychologów – lekarzy i kosmetologów, którzy prowadzą diagnostykę i leczenie. Ta „młoda” dziedzina nauki, sytuująca się na pograniczu medycyny estetycznej i dermatologii, korzysta także z osiągnięć innych dyscyplin – psychologii, psychiatrii, endokrynologii, by wyeliminować przyczyny i skutki schorzenia.

Etiologia zaburzeń leczonych przez trychologów

Na pojawienie się symptomów chorób skóry głowy i włosów wpływ mają czynniki:

 • ENDOGENNE – działające od wewnątrz. Są to na przykład: zaburzenie typu hormonalnego, choroby zakaźne przebiegające z wysoką gorączką, autoimmunologiczne i przewlekłe, predyspozycje genetyczne.

Ważne! Zaburzenia gospodarki hormonalnej, wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania kory nadnerczy, przysadki mózgowej czy tarczycy, odbijają się na ogół na kondycji włosów. Podobnie rzecz ma się w przypadku hormonów płciowych: żeńskich (estradiol) i męskich (testosteron).

 • EGZOGENNE – działające od zewnątrz. Zaliczamy do nich: błędy żywieniowe, przyjmowane leki, stosowane kosmetyki, nieprawidłowa higiena i pielęgnacja skóry czy włosów, zabiegi kosmetyczne, wpływ środowiska, zaburzenia emocjonalne, stres.  

Ważne! Pamiętać trzeba o tym, że w sytuacjach napięcia wydzielane są hormony stresowe. W następstwie ich przedłużającego się działania dochodzi do obkurczenia mięśni przywłośnych oraz pobliskich naczyń krwionośnych, czego skutkiem są niedotlenienie oraz niedokrwienie mieszka włosowego. Z mieszka pozbawionego dopływu substancji odżywczych wypadają włosy.

Objawy schorzeń trychologicznych

Wymienione wyżej faktory w różnych momentach życia kobiet, mężczyzn i dzieci doprowadzić mogą do wystąpienia objawów, które są nie tylko mało estetycznymi manifestacjami wpływającymi na samopoczucie, ale przede wszystkim – są świadectwem niekorzystnych procesów toczących się w organizmie. Niepokój wzbudzić powinno:

 • swędzenie skóry głowy,
 • wrażenie nadmiernego ściągnięcia skóry na głowie,
 • płatki łupieżu,
 • zaczerwienienia,
 • krostki,
 • pojawienie się oleistej substancji pod paznokciami po podrapaniu skóry głowy,
 • niefizjologiczne wypadanie włosów.  

Ważne! Proces wypadania włosów jest zupełnie naturalnym elementem fizjologicznej, trwającej całe życie, wymiany, czyli zastępowania włosów starych nowymi. Prawidłowo przedstawia się to następująco:

 • 85% wszystkich włosów na głowie powinno się znajdować w trwającej od dwóch do ośmiu lat fazie anagenu, czyli wzrostu;
 • 1% powinien przebywać w dwutygodniowej fazie katagenu, czyli spoczynku;
 • pozostałe 14% powinno być w trwającej dwa, trzy miesiące fazie telogenu – wtedy włosy stopniowo odrywają się od mieszków i wypadają.

W czasie badania trycholog stwierdza, czy nie doszło do skrócenia fazy wzrostu włosa, ocenia też stan skóry. Wykorzystywany jest w tym celu mikroskop z kamerą, pokazujący badane obszary oraz włosy z pięciu sfery w dwustukrotnym powiększeniu. Tak dokładne obejrzenie łodygi włosa, cebulek, mieszków włosowych, usytuowanych w ich pobliżu naczynek krwionośnych pozwala na zdiagnozowanie 240 schorzeń dotykających skóry głowy i włosów.  

Uwaga! Należy zwrócić uwagę na to, by przed wizytą zadbać o czystość włosów – nie mogą się na nich znajdować odzywki, pianki, balsamy czy inne kosmetyki przeznaczone do stylizacji. To czyni obraz nieczytelnym.

Jaką terapię zaproponuje trycholog?

Po zdiagnozowaniu trycholog opracowuje specjalistyczną terapię indywidualnie dobraną do rodzaju problemu, z którym zgłosił się pacjent. Zastosowane preparaty mogą mieć działanie:

 • oczyszczające,
 • regulujące wydzielanie serum,
 • nawilżające,
 • odżywiające,
 • gojące.

Działają one intensywnie, dlatego efekty kuracji są zauważalne w czasie niedługim, ale adekwatnym do stanu włosów i skóry. Są one nakładane zewnętrznie lub aplikowane w czasie zabiegów mezterapii igłowej i mikroigłowej, pozwalającej na ominięcie bariery naskórkowej po to, by dostarczyć potrzebne substancje tam, gdzie są najbardziej potrzebne, czyli w głębsze warstwy skóry.

W niektórych przypadkach zalecona zostanie karboksyterapia, polegająca na dostarczeniu do skóry dwutlenku węgla, który spowoduje rozszerzenie naczynek krwionośnych, a w efekcie poprawę odżywienia mieszków włosowych.

U jeszcze innych pacjentów sprawdzi się infuzja tlenowa, wykorzystująca tlen hiperbaryczny po to, by uzupełnić skład skóry niezbędnymi substancjami.  

Włosy pod opieką białostockich trychologów  

Trycholodzy dysponują dziś niezwykle skutecznymi narzędziami i metodami, dzięki którym pomagają pacjentom zmagającym się z wypadaniem włosów, łysieniem, osobom, których włosy uległy osłabieniu czy zniszczeniu pod wpływem farbowania, ondulowania, a także w wyniku chemioterapii. Terapia trychologiczna jest skuteczna, ale musi być prowadzona przez kompetentnego specjalistę – białostoczanie znajdą takiego w Instytucie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Hialuron. 

Wróć... Polityka plików cookies Copyright © 2011 gogler.pl