Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest problemem natury estetycznej i medycznej. Skutecznie może sobie z nim poradzić jedynie wykwalifikowany specjalista – trycholog.

Postać kliniczna łysienia plackowatego

Najaktualniejsze badania wskazują, że łysinie typu plackowatego ma podłoże autoimmunologiczne. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu odpornościowego prowadzą do tego, że jego komórki atakują inne komórki organizmu (autoagresja), wytwarzając przeciwciała przeciw własnym antygenom. W przypadku łysienia plackowatego atakowane są mieszki włosowe. Obejmujące je procesy chorobowe powodują zakłócenie procesu wzrostu włosa. W momentach wyciszenia procesu autoagresji włosy mogą samoistnie odrastać, ale ponieważ przyczyna nie zostaje usunięta, jest to stan krótkotrwały. Po pewnym czasie włosy ponownie zaczynają wypadać – w tym samym lub w innych miejscach.

Ważne! Choroba może być uwarunkowana genetycznie.   

Schorzenia towarzyszące łysieniu plackowatemu

Pacjenci, w których zdiagnozowano ten typ łysienia są w grupie ryzyka innych chorób przewlekłych chorób: toczeń, bielactwo, alergie, astmę, reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, cukrzycę I typu.  

Diagnozowanie

By stwierdzić, że mamy do czynienia z łysieniem plackowatym, trycholog przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, co pozwala wychwycić czynniki genetyczne, oraz wykonuje podstawowe badania makroskopowe oraz mikroskopowe obejmujące skórę głowy i włosy.

Postępowanie lecznicze w przypadku łysienia plackowatego

Leczenie ma na celu wspomożenie ponownego odrostu włosów. Trycholodzy z białostockiego Instytutu Medycyny Estetycznej i Kosmetologii zalecają indywidualnie dobrane terapie skojarzone, maksymalizujące efekty. Doskonałe rezultaty przynoszą zabiegi takie jak:

  • mezoterapia mikroigłowa poprawiająca ukrwienie skóry głowy, a przez to dopływ substancji odżywczych do cebulek włosa. W czasie zabiegu za pomocą mikroigiełek w dużej ilości wprowadzana jest do skóry substancja aktywnie pobudzająca mieszki włosowe;
  • mezoterapia z wykorzystaniem preparatu Cegaba, działającego hamująco na układ immunologiczny i stymulująco na wzrost włosów;
  • naświetlanie laserowe.

Terapia trychologiczna obejmuje także:

  • stosowanie placenty, czyli ekstraktu z łożyska. Wykazuje ona działanie stymulujące wzrost włosów. Zawarte w niej substancje nawilżają tkanki, poprawiają ich natlenienie;
  • farmakoterapię, czyli przyjmowanie w postaci doustnej kortykosteroidów, a także antralininy.   

Łysienie plackowate można wyleczyć

Właściwa diagnoza pozwala zaplanować terapię, która przyniesie oczekiwany efekt, czyli usunięcie objawów w postaci wypadających włosów i przyspieszenie odrastania włosów nowych. Zapraszamy na naszych gabinetów – tu specjaliści zajmują się przywracaniem włosom zdrowia.

Wróć... Polityka plików cookies Copyright © 2011 gogler.pl